Loading...

Organizatorzy

Koodynatorka po akcji :)

Agata Krawczyk
pomysłodawca i koordynatorka zadania. Muzyk (gra na skrzypcach i cymbałach) i licencjonowana muzykoterapeutka, terapeutka, wychowawca przedszkolny, mgr filologii ukraińskiej. W latach 1996-1999 prowadziła z mężem gospodarstwo agroturystyczne w Izbach w Beskidzie Niskim. Tu m.in.: organizowała i współrealizowała warsztaty tańców łemkowskich, obozy socjoterapeutyczne dla dzieci z rodzin patologicznych i osób chorych psychicznie, zielone szkoły, dwukrotnie animowała kolędowanie w okolicy Izb. W 1999 r. uzupełniała jako sekundzistka łemkowską kapelę zespołu „Kyczera”, grając z muzykantami urodzonymi w latach 20 – 30 XX w. Jako członek Stowarzyszenia na rzecz kultury tradycyjnej Dom Tańca od 2000 r. aktywnie uczestniczy w jego działaniach: realizowała projekt „Janko Muzykant. Edukacja przez tradycję”, pracowała jako wolontariusz przy organizacji ośmiu Taborów Domu Tańca. Opracowała, koordynowała i współrealizowała 3 – letni projekt „Kształtowanie wrażliwości twórczej dziecka poprzez tradycyjne wartości i estetykę”. Jako muzyk przez 5 lat współtworzyła zespół folkowy „Werchowyna”, prezentujący ukraińskie i łemkowskie pieśni muzykę; przez dwa lata grała z Januszem Prusinowskim. Gry na cymbałach diatonicznych uczyła się u białoruskiego muzyka, ikonopiscy i zbieracza folkloru muzycznego i tanecznego, Aleksandra Łosia. W roku 2002 współpracowała z Filharmonią Narodową w programie edukacyjnym dla szkół „Polska muzyka tradycyjna”. Od 2001 r. tworzy zespół „Czarne Motyle” grający tanga, walce i fokstroty z okresu przedwojennego oraz tradycyjną wiejską muzykę taneczną. W roku 2010 współrealizowała wraz z Czarnymi Motylami przygotowany wraz ze Stowarzyszeniem Teatralnym Remus projekt „Harmonia Pokoleń”, zwieńczony cyklem koncertów starych warszawskich piosenek z udziałem Seniorów z praskich Klubów Złotego Wieku w Warszawie. Jako muzykoterapeuta i wychowawca od 1995 r. prowadzi zajęcia muzyczno taneczne w przedszkolach, szkołach, świetlicach dla dzieci i młodzieży i dorosłych; pracowała zarówno z osobami zdrowymi, jak i upośledzonymi umysłowo oraz z osobami z autyzmem, 6 lat w przedszkolu integracyjnym, które zainicjowała wraz ze Stowarzyszeniem Terapeutów. Obecnie pracuje w Wolnej Szkole Przygoda. Matka dwóch córek.

Janina Kacprzyk
technik fizjoterapii, skrzypaczka, rękodzielniczka, prezes Stowarzyszenia „Karpatka”. W latach licealnych i studenckim działała jako młodzieżowa kadra w Klubie Inteligencji Katolickiej w Warszawie, prowadząc spotkania i obozy dla grupy dzieci. Zainspirowana muzyką łemkowską współtworzyła w tym czasie również zespół „Werchowyna” grający muzykę Karpat. Od 20 lat mieszka wraz z mężem w Beskidzie Niskim i prowadzi gospodarstwo agroturystyczne połączone z pracownią rękodzieła. Matka siedmiorga dzieci, przez 7 lat była sołtysem wsi Zawadka Rymanowska. Współzałożycielka Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Karpackiej KARPATKA. W ramach działalności stowarzyszeniowej przeprowadziła wiele projektów dla dzieci i młodzieży. Dzięki zainteresowaniom artystycznym wciąż doskonali się i zdobywa techniki tradycyjne drzemiące w karpackiej kulturze. Filcowanie, frywolitki i plecenie krywulek to dziedziny w których czuje się najlepiej. Sztuki plecenia krywulek nauczyła się od Andrieja Bobyka z Ukrainy.

 

DSC_8791

Agnieszka Kontny
kulturoznawca, afrykanistka. Ukończyła studia magisterskie na kierunku kulturoznawstwa na wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie afrykanistyki. Absolwentka Studium Edukacji i Technik Teatralnych w Toruniu. Inicjatorka i założycielka grupy artystycznej Teatrzyk Razdwatrzyk, prezentującej spektakle teatralno-muzyczne oraz opowieści dla dzieci. W ramach współpracy z Fundacją Sto Pociech realizowała autorski program zajęć literacko-plastycznych dla dzieci najmłodszych, lata „Czytanie na dywanie” oraz cykl spektakli teatralnych połączonych z warsztatami lalkarsko-teatralnymi dla dzieci w wieku 2-4 lata – „Zabawy z Teatrzykiem Razdwatrzykiem”. Autorka letnich rodzinnych warsztatów lalkarskich „Lalanny-Marianny i CudakiDziwaki”, cyklu warsztatów teatralno-lalkarskich dla dzieci „Wszystkich do teatru proszę” oraz warsztatów teatralno-muzycznych „Cztery mile za piec”. W latach 2013, 2014 i 2015 koordynowała realizację projektu “SZTUKA jakto zrobić. W pracowni artysty.” współfinansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawę, Dzielnicę Śródmieście. Opowiadaczka, autorka opowieści i warsztatów sznurkowych, realizowanych m.in. w ramach Wiosek Bullerbyn w Świętochowie oraz w Calm (The Salesians Of Don Bosco Children and Life Mission) w Ugandzie.

Maria Kondrad –  autorka projektu logo, ulotek promocyjnych, plakatów, folderu i innych materiałów promocyjnych Rodzinnego Taboru. Wiceprezes Stowarzyszenia „Karpatka”. Animatorka kultury, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu z tytułem Plastyk-jubiler  i Uniwersytetu Ludowego w Wzdowie, z tytułem Instruktora Kulturalno-Oświatowego oraz dyplomem czeladniczym z rzeźby w drewnie oraz z tkactwa. W placówce tej poznała wiele technik rękodzieła artystycznego i zdobyła teoretyczne,a zwłaszcza praktyczne doświadczenie pedagogiczne. Kilka lat później sama uczyła tam Projektowania (np. haftu) i Sztuki Użytkowej. Miłośniczka teatru, w szczególności teatru współtworzonego przez dzieci i młodzież. Jako instruktor/reżyser ma na koncie kilka spektakli /przedstawień z dziećmi. Obecnie jest słuchaczem Akademii Krakowskiego Teatru organizowanego przez Małopolski Instyt Kultury kursu pedagogiki teatru oraz studiuje Malarstwo na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.  Jest też członkiem ( jako kostiumolog i aktorka) grupy teatralnej dla dorosłych działającej przy BWA w Sanoku. Posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jej twórczość rękodzielnicza to głównie unikatowe ubiory z tkanin naturalnych inspirowane naturą i kulturą Beskidu Niskiego. Maluje także obrazy olejne. Ma w dorobku kilka wystaw, m.in. na Słowacji i w Warszawie.

 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Karpackiej  KARPATKAStowarzyszenie zostało założone z inicjatywy sołtysek dwóch małych wsi w Beskidzie Niskim – Mszany i Zawadki Rymanowskiej. Zrzesza osoby, którym leży na sercu szeroko pojęty rozwój wsi karpackich, dbanie o dziedzictwo kulturowe i przyrodę. Powstaliśmy po to żeby animować, prowokować, ratować, rozwijać i chronić…

Organizator:

Mecenat:

Partnerzy: