Loading...

Rozmowy o rodzicielstwie

Zajęcia dla dzieci 2 - 4 lata z Emilią Herda i Agatą Krawczyk

Od poniedziałku do piątku w godz.12.12 – 13.00 proponujemy rodzicielskie spotkania, których tematem wyjściowym będzie tzw. „porozumienie bez przemocy” (NVC), które  zdobyło ostatnimi laty sporą popularność. Co takiego jest w tej pozornie prostej metodzie, że przyciąga tak wiele osób? Czy zmiana sposobu mówienia może wpływać na otaczającą rzeczywistość?  Co ma wspólnego żyrafa z komunikacją i dlaczego nie warto być szakalem?

1. Nieoceniająca obserwacja
Słowa mają moc sprawczą. Oceniamy automatycznie, kiedy to robimy tracimy szansę na zauważenie rzeczywistości taką jaka jest. Oceny to nasze filtry rzeczywistości: ten jest brzydki, ta głupia… Posługując się oceną tracimy szansę na spojrzenie głębiej.

2. Potrzebuję …
Czy wiesz, że wszystko robimy po coś? Nawet rzeczy w naszej ocenie głupie są tylko strategią na zaspokojenie pewnej potrzeby. Kiedy zgłębimy się w świat potrzeb, odkryjemy, że nie jesteśmy skazani na ciągłe powtarzanie tych samych schematów. Sami możemy decydować jak o siebie zadbamy.

3. Uczucia
Nie uczymy się ich w szkole, a są nam bliższe niż całki. Nieodkryte, rządzą się własnymi prawami. Oswojone są nieocenioną pomocą w odkrywaniu świata.

4. Prośby
Trudno jest prosić. Łatwiej jest rozkazać, zmusić, namówić. Prosząc odsłaniamy prawdziwych siebie. Czy każde „proszę” to prośba? Czym są prośby w duchu żyrafy?

5. Odmowy
NVC nie jest językiem przyzwolenia. Odnawianie ma związek z czuciem swoich granic. Czy da się odmawiać z empatią dla innych? Czym są kompromisy i czy na pewno to o nie chodzi w życiu?

Potańcówka przy kapeli Butrynów

Na spotkania zaprasza Wioleta Genow – absolwentka psychologii na Uniwersytecie Wyszyńskiego o specjalności rozwojowo-wychowawczej. Pracuje z dziećmi i dorosłymi. Doświadczenie terapeutyczne zdobywała w Szkole Specjalnej „w Kontakcie”, Centrum Wspierania Rozwoju „Esperi”, przedszkolu Promitis. Absolwentka I etapu Szkoły Trenerskiej Komunikacji Opartej na Empatii, ukończyła liczne kursy w tym Warsztat Umiejętności Trenerskich na UKSW, Dramową Akademię Wolontariacką w Stowarzyszeniu Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Doświadczenie trenerskie zdobywała na stażu w Stop-Klatce, Uniwersyteckich Dniach Kariery oraz podczas autorskich warsztatów. Obecnie pracuje jako mentor w Szkole Demokratycznej „Przygoda” wspierając dzieci w wolnościowym poszukiwaniu siebie. W swojej pracy trenerskiej korzysta z dramy, pracy z ciałem, metafory.

wiola

Organizator:

Mecenat:PARTNER FUNDACJA PZU

Partnerzy: