Prawo nakazuje nam naprawdę wiele, ingeruje także w nasze codzienne życie. Jeżeli chodzi natomiast o to czy możemy zameldować się w mieszkaniu, które wynajmujemy, czy wręcz musimy się tam zameldować. Wiadomo od zawsze, że każdy z nas musi posiadać meldunek. Najpóźniej mamy obowiązek zameldowania się w ciągu miesiąca, czyli 30 dni od wprowadzenia się do nowego mieszkania. Może to zrobić nawet najemca, co mówi nam, że nie musimy wcale być właścicielami takiego mieszkania.
Obowiązek meldunkowy a wynajem mieszkania.
Jeżeli chodzi o zameldowanie się gdy wynajmujemy mieszkanie – najemca ma oczywiście obowiązek w urzędzie złożyć wniosek o meldunek. Mamy naprawdę wiele dróg – przez Internet, w urzędzie gminy, jak i osobiście w urzędzie miasta. Nie musi być przy tym obecny nawet właściciel niniejszego mieszkania – jest to świetne ułatwienie zarówno dla najemcy, jak i dla wynajmującego. Warto jest mieć jednak przy sobie dokument potwierdzający, że wynajmujemy dane mieszkanie (umowa najmu byłaby wręcz idealna).
Co musimy ze sobą zabrać wybierając się do urzędu, żeby się zameldować?
Pierwsze co i chyba najważniejsze – jest to dokument tożsamości. Oprócz tego musimy przecież jakoś udowodnić, że mieszkamy w danym lokalu – jest to umowa najmu. No i wiadomo – musimy posiadać również wypełniony już formularz zameldowania stałego albo czasowego. Urzędnicy nie robią raczej problemów i najczęściej meldujemy się w bardzo szybkim czasie od momentu przybycia do urzędu miasta.
Czy możemy się zameldować bez zgody właściciela?
Niestety prawo posiada swoje luki – jak widać przy obowiązku zameldowania również. Właściciel najczęściej nie jest nawet powiadamiany przez lokatora o tym, że będzie się on meldował w urzędzie. Nie może mu też zabronić tego zameldowania się. Jest to bardzo ważne, ponieważ musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze możemy mieć wpływ na wszystko wynajmując komuś mieszkanie. Niestety w drugą stronę nie jest to taka prosta sprawa. Wynajmując komuś mieszkanie i pobierając z tego tytułu pożyczki powinniśmy mieć to na uwadze. Jeżeli chodzi natomiast o możliwość wymeldowania się – to musi zrobić osobiście lokator, a jak wiadomo – koszt czynszu wzrasta wraz z liczą lokatorów w danym mieszkaniu. Ponadto ktoś zameldowany ma o wiele większe prawo przebywania w tym mieszkaniu niż ktoś, kto się tam jeszcze nie zameldował. Warto jest znać się na tego typu przepisach, dotyczą one nas wszystkich.