RodzinnyTabor.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Rodzina, Lifestyle

Ogród

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?

Mrówki, które sieją spustoszenie w ogrodzie, zazwyczaj są ogromnym problemem. Zwłaszcza jeśli przykłada się dużą wagę do swojego ogrodu i chce się, aby był on w pełni zagospodarowany. Mrówki między innymi przesuszają ziemię, ponieważ budują w niej gniazda, odkrywają korzenie drzew, a także często drążą w nich otwory, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój rośliny. To właśnie dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób pozbyć się mrówek z ogrodu, aby rośliny mogły się prawidłowo rozwijać.

Dlaczego mrówki w ogrodzie wywołują szkody i warto się ich pozbyć?

Przede wszystkim mrówki żyjące w ogrodzie mogą niszczyć drewniane konstrukcje, ponieważ często zakładają w nich swoje gniazda. Dodatkowo to właśnie mrówki przyczyniają się do przesuszania ziemi, co w efekcie może skutkować schnięciem roślin i niepomyślnym się ich rozwijaniem. To właśnie dlatego rośliny stają się słabsze, a ich korzenie bardziej wiotkie. Bardzo często to właśnie też mrówki stopują rozwój pąków kwiatowych, ponieważ żywią się ich nektarem.

Sposób na mrówki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Przede wszystkim należy zacząć od wytropienia gniazda mrówek i zniszczyć je zalewając je całe wrzącą wodą. Dobrze będzie także zaopatrzyć się w specjalny środek, który ma na celu wytrucie mrówek. Bardzo kluczowa jest także świadomość tego, z jakim typem mrówek ma się do czynienia, ponieważ w przypadku mrówek gmachówek trzeba zniszczyć także gniazdo satelickie, ponieważ ten typ mrówek ma skłonności do odbudowywania swoich gniazd w szybkim tempie.
Czasem zdarza się, że znalezienie konkretnego gniazda jest bardzo trudne lub niemożliwe. W takich przypadkach warto wykładać przynęty na trasach, po których często poruszają się mrówki. Warto więc wykładać nimi trasy w ogrodzie. Mogą to być na przykład środki owadobójcze o wolnym działaniu. Dzięki temu będą słabsze, ale będą utrzymywać się przez długi czas, co umożliwi wytępienie ich nawet po pewnym czasie.
Można skorzystać także z mniej radykalnych metod. Zwłaszcza, wtedy gdy mrówki przedostają się do środka budynków. Warto wtedy zlepić otwory dookoła rur wodociągowych oraz instalacji. Zabezpieczy to ewentualne drogi dostawania się mrówek do środka, ale jednocześnie nie doprowadzi do ich zabicia. Warto korzystać z tych metod, ponieważ mrówki są bardzo pożyteczne. Między innymi przecież zjadają pozostałe szkodniki, takie jak niechciane owady. Na pewno warto postępować z nimi delikatnie.