RodzinnyTabor.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Rodzina, Lifestyle

Dom Ogród

Jak pozbyć się wróbli?

Pomimo tego, iż wróbel jest jednym z najmniejszych ptaków, jakie można spotkać na terytorium Polski, naprawdę potrafi narobić licznych szkód. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób się go pozbyć. Może być on bowiem bardzo uciążliwym lokatorem na poddaszu, w stodole, czy na hali. Warto jednak wiedzieć o tym, że wiele ptaków w Polsce jest chronionych i należy postępować z nimi w odpowiedni sposób.

Jak pozbyć się wróbli – jak reagować na konkretne sytuacje?

Bardzo często zdarza się, że wróbel przedostaje się pod dach jednorodzinnego domku. Wchodzi wtedy pod dachówkę lub za rynnę i często sieje spustoszenie. Z całą pewnością nie są to bowiem miejsca, w których ptaki mogą być mile widziane. Zazwyczaj przedostawanie się tak ptaków spowodowane jest błędami w budowie domu. W takim przypadku, aby skutecznie pozbyć się wróbli, wystarczy po prostu uzupełnić braki w budownictwie i załatać ewentualne dziury. Sprawi to, że wróble nie będą miały żadnej możliwości przedostania się pod spód i w końcu dadzą sobie całkowicie spokój.


Zdarza się też, że wróble po prostu robią dziury w elewacji. Na to jednak także jest skuteczny sposób. W takim przypadku należy zaopatrzyć się w polietylową siatkę przeciw ptakom. Będzie ona doskonałą barierą, której po prostu nie da się pokonać i finalnie ptaki się zniechęcą. Plusem takich siatek jest to, że spokojnie można założyć je samemu.


Zdarza się też, że ptaki upodobały sobie miejsce na elewacji, czyli na parapecie, gzymsie i tak dalej. Także to może okazać się niekomfortowe. W takim przypadku dobrym sposobem będzie zainstalowanie kolców przeciwko ptakom. Jest to jednak bardzo radykalna metoda i może poranić ptaki, zwłaszcza te małe, a więc powinna być traktowana jako ostateczność.

Na pewno sposobem, który sprawdzi się doskonale, będą odstraszacze dźwiękowe. Emitują one odgłosy drapieżnego ptaka, co naturalnie odstrasza mniejsze ptaki i sprawia, że zaczynają one kojarzyć dane miejsce z terenem zdominowanym przez większy gatunek i raczej już tam nie wracają. Oczywiście zaletą tej metody jest to, że można wgrać tam własne odgłosy, co sprawi, że można dobrać te najbardziej odpowiednie. Z tego samego typu odstraszaczy warto zaproponować także odstraszacze wizualne. Sprawią one, że ptaki nie będą się zbliżać, ponieważ takie odstraszacze są tak naprawdę makietą, która przedstawia na sobie pozostałe, większe gatunki.