RodzinnyTabor.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Rodzina, Lifestyle

Dom

Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się ślubne obrączki?

Do produkcji biżuterii zwykle wykorzystuje się materiały wytrzymałe, dekoracyjne i wartościowe, rzadko występujące w naturze, do których ludzkość ma ograniczony dostęp. Doskonałym przykładem takich materiałów jest złoto i srebro. W związku z tym, że ślubne obrączki są formą biżuterią, do ich produkcji także wykorzystuje się tego typu metale. Warto podkreślić, że w naszym kręgu kulturowym, do produkcji ślubnej biżuterii zacznie częściej niż srebro, używane jest właśnie złoto.

Zalety złotej biżuterii

Złoto to metal szlachetny, czyli niechętnie wchodzący w reakcje chemiczne z innymi pierwiastkami. Dzięki temu przedmioty wykonane ze złota, na przykład obrączki ślubne, praktycznie w ogóle się nie starzeją. Taka biżuteria nie pokrywa się nieestetycznymi nalotami, nie koroduje i nie zmienia swoich właściwości. Może przetrwać setki lat bez widocznej zmiany wyglądu. Co ważne, złoto jest metalem rzadkim, a zatem niezwykle cennym. Jego ziemskie zasoby są mocno ograniczone, w związku z czym materialna wartość złotej biżuterii utrzymuje się stale na dość wysokim poziomie, a nawet wraz z upływającym czasem rośnie. Dużą zaletą złota jest również jego różnorodność. Jubilerzy oferują ślubne obrączki ze złota żółtego, białego, a nawet czerwonego. To cenny metal, który w niepewnych czasach jest również doskonałą lokatą kapitału, niezależną od zmiennych kursów papierowych walut.

Biżuteria srebrna, platynowa z palladu lub tytanu

W sprzedaży, prócz złotych obrączek ślubnych, znajdziemy również modele wykonane z takich metali szlachetnych jak platyna, pallad czy srebro – ze srebra często wykonuje się tzw. obrączki przyjaźni. Pewna grupa użytkowników chętnie sięga także po biżuterię wykonaną ze znacznie tańszego, a równie trwałego tytanu. Ciemnoszary kolor tytanowych obrączek jest być może mniej atrakcyjny dla oka, ale jest to biżuteria niezwykle wytrzymała i wyjątkowo bezpieczna w codziennym użytkowaniu – tytan jest metalem niezwykle rzadko uczulającym.

Metalem o antyalergicznych właściwościach jest także wspomniany wcześniej pallad, który wyglądem przypomina białe złoto, ale jest od niego nieco lżejszy. Ślubne obrączki wykonane z palladu są zatem lżejsze, a tym samym zwykle nieco tańsze niż złote.

Jeśli szukasz alternatywy dla złotych obrączek i jesteś miłośnikiem koloru srebrnego, wybierz ich platynową wersję. Niestety platyna jest metalem znacznie rzadziej występującym niż złoto, w związku z czym wykonana z niej biżuteria jest odpowiednio droższa. Srebro, choć zalicza się do metali szlachetnych, jest metalem stosunkowo tanim, bo dość powszechnie występującym. Szybko pokrywa się nalotem, jest również bardziej miękkie niż złoto, przez co wykonana z niego biżuteria szybko się rysuje.