Płyny dezynfekujące stały się bardzo chodliwym towarem w czasie pandemii koronawirusa. Wszyscy pamiętamy, jak w marcu 2020 roku płynów po prostu zabrakło. Czas pandemii nauczył wielu ludzi dezynfekowania rąk po powrocie do domu czy przed spożywaniem posiłku na mieście. Z czego składają się płyny do dezynfekcji i dlaczego warto z nich korzystać?
Płyny dezynfekujące – rodzaje
Na rynku dostępnych jest wiele rożnego rodzaju płynów do dezynfekcji. Największa popularnością cieszą się płyny przeznaczone do dezynfekcji rąk. Te można kupić w opakowaniach o pojemności od 50 mililitrów do nawet 10 litrów. Małe płyny i żele dezynfekcyjne przeznaczone są do noszenia „przy sobie”. Często są sprzedawane w niedużych buteleczkach o pojemności 50 do 100 mililitrów. Środki dezynfekcyjne w małych buteleczkach sprzedawane są najczęściej w formie żelu. Taka konsystencja zdecydowanie ułatwia aplikację żelu na dłonie i ogranicza możliwość przypadkowego rozlania, dzięki czemu bez obaw możemy wrzucić produkt tego typu do torebki lub plecaka. Żele do dezynfekcji zawierają najczęściej ok 70-75% czystego alkoholu etylowego. Dzięki temu szybko odparowują i nie trzeba po dezynfekcji suszyć rąk czy wycierać ich ręcznikiem. Żele „podręczne” często są sprzedawane w różnych wariantach zapachowych. Największym zainteresowaniem cieszą się żele o zapachach kwiatowych i owocowych. Należy pamiętać, że zapach może być wyczuwalny jeszcze klika godzin po aplikacji żelu, dlatego poleca się wybrać taki, który nie będzie drażniący dla użytkowanika (w galeriach hadlowych często można napotkać płyny o silnie intensywnym migdałowym zapachu, od którego wiele osób skarżyło się na bóle główy). Płyny dezynfekcyjne w większych opakowaniach (0,5l, 1l i większych) dedykowane są raczej do użytkowania „stacjonarnego” – na przykład w łazienkach czy biurach. Płyny sprzedawane w większych opakowaniach rzadziej dostępne są w formie żelu, częściej w formie płynu. Wynika to przede wszystkim z zastosowania tych płynów oraz z ceny – płyn w formie żelu jest zwyczajnie droższy. Podczas aplikacji płynu należy uważać na jego konsystencję oraz na to, by przypadkowo się nim nie polać.
Płyny dezynfekujące – gdzie kupić?
Płyny do dezynfekcji rąk można dziś kupić w drogeriach, sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych. Żele dezynfekujące i płyny do dezynfekcji można zakupić również w hurtowni sprzedającej środki czystości czy w sklepie internetowym. Te, które sprzedawane są w sklepach internetowych, są najczęściej nieco tańsze.