RodzinnyTabor.pl

Dom, Ogród, Budownictwo, Rodzina, Lifestyle

SPF 50
Dom

SPF 50 – przesada czy konieczność? Dlaczego trzeba się chronić przed słońcem?

Wiemy nie od dziś, że słońce ma wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale warto tez pamiętać, że niesie ze sobą pewne zagrożenia. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) może uszkadzać skórę, powodować oparzenia, przebarwienia, zmarszczki, a nawet nowotwory. Dlatego ważne jest, aby stosować właściwą ochronę przeciwsłoneczną, zwłaszcza w sezonie letnim.

SPF – co to za skrót?

Mało kto zastanawia się, czym jest SPF w kremach i balsamach, tymczasem to bardzo ważny składnik kosmetyków. SPF to skrót od Sun Protection Factor. Jego stopień oznacza czas, przez jaki filtr przeciwsłoneczny chroni skórę przed promieniami UV. Im wyższy SPF, tym dłużej będzie trwała ochrona. 

Jak rozumieć cyfry przy oznaczeniu SPF?

To bardzo łatwe! Filtr wydłuża czas przebywania na słońcu razy 10. Na przykład: jeśli możesz spędzić 10 minut na słońcu bez narażania się na poparzenie słoneczne, kosmetyk z SPF 10 zwielokrotni czas ochronny o 10. Oznacza to, że po zastosowaniu kremu bezpieczny czas na słońcu wyniesie 100 minut. Im wyższy faktor SPF, tym dłużej możesz przebywać bezpiecznie na słońcu.

Dlaczego faktor SPF 50 jest tak popularny?

SPF 50 to jeden z najwyższych poziomów ochrony dostępnych na rynku. Blokuje on około 98% promieni UVB, które są odpowiedzialne za oparzenia i podrażnienia skóry. Jednak nawet taki krem nie ochroni Cię w pełni przed promieniami UVA, które przenikają głębiej w skórę i powodują jej starzenie się i uszkodzenia DNA, jeśli nie wybierzesz odpowiedniego kosmetyku. Jeśli szukasz wartościowego zabezpieczenia przed słońcem, wybierz krem do twarzy SPF 50 z filtrem szerokospektralnym, który zapewnia ochronę przed obydwoma rodzajami promieniowania. Dobry krem do twarzy SPF 50 ma także składniki pielęgnujące, dzięki czemu nie tylko chroni, ale też poprawia wygląd i kondycję skóry. Np. zawiera witaminę C, która nada skórze promienny wygląd i dodatkowo redukuje przebarwienia i zmniejsza ilość zmarszczek. To idealny kosmetyk na fotostarzenie się skóry!

SPF 50 jest zalecany wszystkim, którzy mają zamiar spędzać dużo czasu an słońcu, w szczególności zaś dla osób o jasnej karnacji, które mają tendencję do poparzeń. Jest również świetny dla osób z wrażliwą skórą, alergiami lub chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy trądzik. Ponadto SPF 50 jest niezbędny podczas uprawiania sportów wodnych lub górskich.

Pamiętaj! Krem z filtrem SPF 50 nie jest przesadą, lecz wręcz koniecznością dla osób o jasnej i wrażliwej skórze oraz dla tych, którzy długo przebywają na słońcu i są narażeni na silne promieniowanie UV. Zawsze należy stosować filtr przeciwsłoneczny (nawet jesienią i zimą) i dbać o skórę przed i po opalaniu. Słońce ma wiele zalet, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niego z umiarem i rozsądkiem.

Zasady stosowania kremów z filtrem – o tym pamiętaj!

Niezależnie od tego, jaki poziom SPF wybierzesz, pamiętaj o kilku zasadach:

  • Nakładaj krem przeciwsłoneczny co najmniej 15 minut przed wyjściem na słońce.
  • Stosuj odpowiednią ilość kremu – około dwóch łyżeczek na całe ciało i pół łyżeczki na twarz.
  • Ponawiaj aplikację co dwie godziny lub częściej w przypadku pocenia się, lub kąpieli.
  • Unikaj opalania się w godzinach największego nasłonecznienia (10:00-16:00).
  • Chroń nie tylko skórę, ale również oczy i głowę za pomocą okularów przeciwsłonecznych i nakrycia głowy.
  • Nie zapomnij o pielęgnacji skóry po opalaniu: stosuj kosmetyki nawilżające i kojące.

Materiał zewnętrzny